Kampala

Jak odmieniać Kampala

Kampala Kampalą Kampalę Kampali Kampalo

Występuje:

  • 5 odmian słowa Kampala:

Czy słowo jest nazwą własną?

  • Tak

Definicja słowa Kampala:

Kampala – stolica i największe miasto Ugandy położone w południowej części kraju, w pobliżu Jeziora Wiktorii.

Kampala jest głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym kraju. Miejscowość jest centrum handlu produktami rolnymi (kawą, bawełną, herbatą, tytoniem, cukrem); funkcjonują tu również zakłady przemysłu włókienniczego, metalowego, drzewnego, maszynowego i spożywczego. W mieście działają: Ugandyjskie Towarzystwo Naukowe (zał. 1933), Uniwersytet Makerere (zał. 1922) i wyższa szkoła techniczna oraz liczne instytucje kulturalne, m.in.: muzeum narodowe i teatr narodowy. 35 km na południowy zachód od Kampali znajduje się międzynarodowy port lotniczy Entebbe, a w samym mieście znajduje się nieczynny port lotniczy Kampala.

Kampala rozwinęła się wokół starego fortu, założonego przez Brytyjską Imperialną Kompanię Wschodnioafrykańską w 1890 roku. W 1949 roku otrzymała prawa miejskie, a w 1962 roku, wraz z uzyskaniem niepodległości przez Ugandę, Kampala została stolicą kraju.

W dniach 31 maja – 11 czerwca 2010 miejsce obrad pierwszej Konferencji Przeglądowej Statutu Rzymskiego z 1998. Delegacje państw-stron przyjęły na niej dwie poprawki do Statutu: pierwsza z nich dotyczy definicji zbrodni agresji i zasad wykonywania jurysdykcji przez Międzynarodowy Trybunał Karny wobec tej zbrodni, druga rozszerza niektóre definicje zbrodni wojennych (używanie zakazanych broni jak broń chemiczna i amunicja dum-dum) na konflikty o charakterze niemiędzynarodowym. Poprawki zatwierdziło jak dotąd 37 stron.

W marcu 2017 roku miasto było gospodarzem 42. IAAF Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych.

Liczba ludności w poszczególnych latach:

*wg szacunków biura statystycznego

Zobacze też jak odmienić: