kanapka

Jak odmieniać kanapka

kanapka kanapce kanapek kanapkach kanapkami kanapką kanapkę kanapki kanapko kanapkom

Występuje:

  • 10 odmian słowa kanapka:

Czy słowo jest nazwą własną?

  • Nie

Definicja słowa kanapka:

Kanapka – rodzaj przekąski; kalka językowa z języka francuskiego od słowa canapé (bułka przekrojona z wędliną ułożoną jak poduszki na kanapie) – prosta potrawa przyrządzana na bazie cienkich kromek białego lub razowego chleba, ewentualnie rozkrojonej bułki, posmarowanych masłem, okładanych wędlinami, pieczenią wieprzową, kiełbasą, szynką lub serem, spożywana również z jajkiem na twardo, plasterkiem ogórka lub rybą, z dodatkiem warzyw do wyboru oraz sosów itp.

Wśród kanapek wyróżnia się sandwicze – wynalazek hrabiego Sandwich (między dwiema warstwami pieczywa znajdują się dodatki) i tartinki (na pojedynczej warstwie pieczywa ułożone są, często ozdobnie, dodatki).
Znane są one już od starożytności. Tradycyjne niemieckie śniadanie, podobnie jak polskie[potrzebny przypis], to kanapki z dżemem lub miodem oraz ewentualnie jajko na miękko. Modne są również panini – kanapki podawane na sposób włoski.
Kanapka, ze względu na szybkość i prostotę przygotowania, jest popularną potrawą śniadaniową, lunchową, piknikową oraz, w tradycji polskiej, kolacyjną. Kanapki zabiera się praktycznie wszędzie – do ich spożywania nie potrzeba talerzy ani sztućców, są sycące, a dzięki urozmaiconym dodatkom i ciepłemu napojowi, mogą stanowić pełnowartościowy posiłek.

Eleganckie kanapki (tartinki) z wyszukanymi dodatkami (łosoś, kawior, sery, oliwki, kapary, pasty serowe i jajeczne itd.) mogą stanowić efektowną oprawę kulinarną przyjęć i spotkań towarzyskich.

Kanapkami nazywa się też dania sieci fast food – bułki przekładane mięsnym kotletem, filetem rybnym czy serem i warzywami.

Historię wynalezienia kanapki opisał Woody Allen w opowiadaniu Maszyna parowa sobie z tym nie poradzi.

Zobacze też jak odmienić: