nalepian

Jak odmieniać nalepian

nalepian nalepiana nalepianach nalepianami nalepianem nalepianie nalepianom nalepianowi nalepianów nalepiany

Występuje:

  • 10 odmian słowa nalepian:

Czy słowo jest nazwą własną?

  • Nie

Definicja słowa nalepian:

Piaskówka, nalepian, piasecznica, piasecznik, arenikola (Arenicola marina) – gatunek wieloszczeta z rodziny Arenicolidae, występujący na wybrzeżach Morza Bałtyckiego (w Polsce nie został stwierdzony) i Morza Północnego.

Ciało piaskówki ma robakowaty kształt, ponad 100 segmentów, zredukowane parapodia (upodobnia to piaskówkę do skąposzczetów). Przednia część ciała szersza, tylna przechodząca w wąski ogon. W środkowej części znajdują się skrzela.

Barwa od żółtobrązowej do czarnej, najczęściej zielonkawa, żółtawa lub czerwonawa. Długość ciała 20–40 cm. Mają dobrze wykształcony układ krwionośny. Krew zawiera czerwony barwnik hemoglobinę.

Piaskówki żyją w U-kształtnych norkach o głębokości 20–30 cm. Zwykle z jednej strony norki widać charakterystyczną kupkę odchodów. Gdy woda zalewa piasek wieloszczet wysuwa przednią część ciała z norki i zaczyna zjadać piasek. Piaskówki pożywiają się znajdującymi się w piasku mikroorganizmami. Charakterystyczne dla piaskówek jest ich zagęszczenie. Na 1 m² plaży może ich występować nawet 50.
Są rozdzielnopłciowe. Larwy żyją początkowo na powierzchni piasku. Dojrzewają w drugim roku życia.

Zobacze też jak odmienić: