nanob

Jak odmieniać nanob

nanob nanoba nanobach nanobami nanobem nanobie nanobom nanobowi nanobów nanoby

Występuje:

  • 10 odmian słowa nanob:

Czy słowo jest nazwą własną?

  • Nie

Definicja słowa nanob:

Nanoby – małe, nitkowate struktury, odkryte po raz pierwszy w 1996 r. w skałach i osadach w Australii. Pewne hipotezy sugerują, że są to ślady najmniejszych form życia, dziesięć razy mniejszych niż najmniejsze znane dziś bakterie.

Odkrycie nanobów ogłosiła Philipa Uwins z Uniwersytetu Queensland w Australii.

Najmniejsze struktury mają 20 nanometrów średnicy. Niektórzy naukowcy uważają, że są to jedynie nieożywione formy krystaliczne, ale odnalezienie DNA w próbkach nanobów może wskazywać na organizmy żywe. Ich morfologiczne struktury są zbliżone do struktur obserwowanych w marsjańskim meteorycie ALH 84001 znalezionym na Antarktydzie. Niektóre firmy biotechnologiczne zastanawiają się nad komercyjnym wykorzystaniem nanobów w utylizacji tworzyw sztucznych. Nanoby (podobnie jak nanobakterie) podejrzewane są o bycie patogenami, biorącymi udział w niektórych chorobach (np. w formowaniu się niektórych typów kamieni nerkowych). Próbuje się je także wiązać z mineralizacją zębów, co czyniłoby je ważnymi symbiontami.

Istnienie nanobów, podobnie jak nanobakterii, jest dość kontrowersyjne i wciąż brakuje na to przekonujących dowodów, jakkolwiek nie można mylić jednych z drugimi. W przeciwieństwie do nanobów, nanobakterie miałyby być otoczone ścianą – na wzór współcześnie znanych bakterii, podczas gdy nanoby miałyby stanowić całkowicie nową, wcześniej nieznaną grupę organizmów. Podobnie obie domniemane grupy są badane w różny sposób i odkryto je w innych okolicznościach.

Zobacze też jak odmienić: