wpływy

Jak odmieniać wpływy

wpływy wpływach wpływami wpływom wpływów

Występuje:

  • 5 odmian słowa wpływy:

Czy słowo jest nazwą własną?

  • Nie

Definicja słowa wpływy:

Wpływy (jap. 外勢 – gaisei, chiń. trad. 厚勢, upr. 厚势, pinyin: hòushì lub 外勢, 外势, wàishì, kor. 세력 – Se-Ryuk) – abstrakcyjne pojęcie związane z go. O grupie lub kamieniu mówi się, że ma duże wpływy, jeśli jego istnienie ma lub istnieje szansa, że będzie miało duże znaczenie dla przebiegu gry w odległych od niego miejscach na planszy. Natomiast o graczu mówi się, że posiada w danym rejonie wpływy, jeśli należące do niego grupy wywierają silne wpływy na ten rejon.

Odpowiednie rozumienie tego aspektu ma kluczowe znaczenie dla siły danego goisty, a sposób jego używania – dla stylu jego gry. Wielokrotnie w czasie partii dochodzi do tzw. wymian, w których jeden z graczy zdobywa terytorium, dając jednocześnie przeciwnikowi możliwość zbudowania wpływów. Należy podkreślić, że dla zdecydowanej większości goistów precyzyjna definicja tego terminu nie ma znaczenia, gdyż ważne jest rozumienie go w sposób intuicyjny. Ponadto opinie graczy co do wartości, znaczenia i opłacalności zdobywania wpływów są bardzo zróżnicowane. Rzeczywista ich wartość zależy w głównej mierze od umiejętności ich wykorzystania.

Przykładem profesjonalnego gracza koncentrującego się często na tworzeniu wpływów jest Takemiya Masaki znany właśnie z tego stylu, określanego często jako „Kosmiczne Go”.

Zobacze też jak odmienić: