wyoblarka

Jak odmieniać wyoblarka

wyoblarka wyoblarce wyoblarek wyoblarkach wyoblarkami wyoblarką wyoblarkę wyoblarki wyoblarko wyoblarkom

Występuje:

  • 10 odmian słowa wyoblarka:

Czy słowo jest nazwą własną?

  • Nie

Definicja słowa wyoblarka:

Wyoblarka – maszyna do obróbki plastycznej metali na zimno lub na gorąco, wykorzystująca zasadę działania dźwigni dwuramiennej.

Wyoblarki dzielimy w zależności od narzędzia kształtującego blachę na ręczne, mechaniczne i automatyczne oraz zgniatarki obrotowe:

Obróbce takiej – zwanej wyoblaniem – poddawane bywają zazwyczaj arkusze blachy wycięte wstępnie w formie krążków. Krążek blachy dociskany jest do wzornika, a następnie uruchamia się obroty wrzeciona. Wyoblarz dociska do wirującego krążka końcówkę dwustronnej dźwigni, powoli odkształcając krawędź krążka i modelując go w żądany sposób.

Przy pomocy wyoblarki doświadczony rzemieślnik jest w stanie ukształtować przedmioty o symetrii obrotowej, jak kielichy, misy, talerze, czasze (tak np. wykonywane są czasze puzonów i niektórych innych instrumentów dętych blaszanych) itp. Modelowanie przedmiotów tą metodą jest zazwyczaj, w przypadku mało lub średnio seryjnej produkcji oraz w przypadku wykonywania elementów o bardzo skomplikowanych kształtach znacznie tańsze, niż tłoczenie, będące sposobem alternatywnym.

Zobacze też jak odmienić: