wyoblarz

Jak odmieniać wyoblarz

wyoblarz wyoblarza wyoblarzach wyoblarzami wyoblarze wyoblarzem wyoblarzom wyoblarzowi wyoblarzu wyoblarzy

Występuje:

  • 10 odmian słowa wyoblarz:

Czy słowo jest nazwą własną?

  • Nie

Definicja słowa wyoblarz:

Wyoblarz lub wyoblacz – rzemieślnik zajmujący się wyoblaniem (przede wszystkim ręcznym). Dawniej, a czasami obecnie, nazywany „drykierem” (sama czynność nazywana „drykowanie”) – od niemieckiego drücken. Zanikający zawód, który polega na kształtowaniu cienkościennych przedmiotów w kształcie brył obrotowych z blach metodą wyoblania. Trudność w opanowaniu techniki wyoblania polega na tym, że każdy rodzaj blachy wymaga specyficznych umiejętności. Bywa tak, że wyoblarz potrafi wykonywać elementy z blachy stalowej i aluminiowej a nie potrafi kształtować mosiądzu czy srebra. Wyoblarz posługuje się w czasie pracy specjalistycznymi narzędziami m.in.:

Wyoblarz pracuje na maszynie nazywanej wyoblarką. Termin ten stosujemy tylko do rzemieślnika pracującego na wyoblarce ręcznej. W czasie wykonywania przedmiotów na wyoblarce automatycznej mamy do czynienia z operatorem wyoblarki automatycznej.

Wykonywanie specjalności wyoblarza jest związane z występowaniem kilku chorób zawodowych. W celu zabezpieczenia przed niektórymi chorobami można stosować środki ochronne. Ochrona zmniejsza możliwość wystąpienia chorób lub w zupełności im zapobiega. Do chorób zawodowych wyoblarzy zaliczane są:

Zobacze też jak odmienić: