wysokościomierz

Jak odmieniać wysokościomierz

wysokościomierz wysokościomierza wysokościomierzach wysokościomierzami wysokościomierze wysokościomierzem wysokościomierzom wysokościomierzowi wysokościomierzów wysokościomierzu wysokościomierzy

Występuje:

  • 11 odmian słowa wysokościomierz:

Czy słowo jest nazwą własną?

  • Nie

Definicja słowa wysokościomierz:

Wysokościomierz – przyrząd pokładowy stosowany na praktycznie wszystkich rodzajach statków powietrznych, a także w sportach uprawianych w urozmaiconym terenie. Jest to czuły barometr wskazujący wysokość dzięki pomiarowi ciśnienia powietrza i wyskalowany w metrach, stopach lub kilometrach. Ciśnienie odniesienia może być podane w hPa (QNH) w większości krajów świata, zaś w krajach byłego ZSRR w mm Hg.

Przyrządem pokrewnym do wysokościomierza barometrycznego jest radiowysokościomierz, który stosuje fale radiowe do określenia aktualnej odległości od terenu, nad którym statek powietrzny przelatuje.

Wysokościomierz (barometryczny) posiada możliwość ustawienia ciśnienia odniesienia dla prawidłowego skalibrowania przyrządu. Ze względu na ustawione ciśnienie odniesienia wyróżniamy następujące rodzaje określania wysokości lotu:

Do określenia wysokości należy zmierzyć ciśnienie z dajników ciśnienia statycznego, względem ciśnienia odniesienia. Wysokościomierz składa się z zamkniętego pojemnika, do którego doprowadzone jest ciśnienie statyczne, a wewnątrz znajduje się hermetyczna i elastyczna puszka, zwana puszką aneroidową. Przy zmianach ciśnienia z dajnika puszka kurczy się lub rozszerza. Te zmiany objętości, przeniesione przez odpowiednie przekładnie na wskazówkę wysokościomierza, dają odczyt wysokości.

Procedury kontroli ruchu wymagają, aby wszystkie samoloty znajdujące się powyżej wysokości przejściowej miały wysokościomierze barometryczne ustawione na wartość ciśnienia 1013 hPa (standard), natomiast samoloty znajdujące się poniżej poziomu przejściowego – na wartość QNH.

Możemy wyróżnić wysokościomierze mechaniczne i elektroniczne.

Zobacze też jak odmienić: