zarodnik

Jak odmieniać zarodnik

zarodnik zarodnika zarodnikach zarodnikami zarodniki zarodnikiem zarodnikom zarodnikowi zarodników zarodniku

Występuje:

  • 10 odmian słowa zarodnik:

Czy słowo jest nazwą własną?

  • Nie

Definicja słowa zarodnik:

Zarodnik, spora – termin stosowany w botanice, mykologii i mikrobiologii w odniesieniu do komórki powstałej podczas rozmnażania protistów, roślin (mszaki, paprotniki) i grzybów. Zarówno termin „zarodnik”, jak i „spora” są stare – pochodzą z czasów, gdy nie znano jeszcze dokładnie procesów rozmnażania tych grup organizmów, stąd też używane były (i nadal są) zarówno do określania komórek powstałych podczas rozmnażania bezpłciowego, jak i płciowego. Obecnie preferuje się stosowanie innych nazw dla komórek powstałych w wyniku rozmnażania płciowego, a innych dla powstałych w wyniku rozmnażania bezpłciowego.

Zarodniki są zazwyczaj wytwarzane w zarodniach, gdzie dojrzewają do momentu wysypu (ew. wylania) – zazwyczaj przez pęknięcie ich ścian. Następnie są zwykle rozprzestrzeniane w środowisku lądowym przez wiatr bądź w środowisku wodnym przez wodę. Mogą też powstawać zewnętrznie (np. u niektórych grzybów konidia).

Zarodniki dzielone są ze względu na:

Zarodniki mogą być jednokomórkowe lub wielokomórkowe. U grzybów przegrody dzielące poszczególne komorki zazwyczaj są poprzeczne, czasami jednak występują również przegrody podłużne, wówczas takie zarodniki nazywa się zarodnikami murkowatymi.

Zarodniki są także rodzajem przetrwalników.

Zobacze też jak odmienić: