żyletka

Jak odmieniać żyletka

żyletka żyletce żyletek żyletkach żyletkami żyletką żyletkę żyletki żyletko żyletkom

Występuje:

  • 10 odmian słowa żyletka:

Czy słowo jest nazwą własną?

  • Nie

Definicja słowa żyletka:

Żyletka – ostrze maszynki do golenia, które w przeciwieństwie do brzytwy umożliwiają usuwanie zarostu na twarzy i owłosienia z innych części ciała w bezpieczny sposób, znacznie redukując możliwość zranienia, nawet jeśli jest używana przez osobę niedoświadczoną. Współczesne żyletki wykonywane są ze stali nierdzewnej.

Żyletki stosowane są również w niektórych modelach brzytew, które umożliwiają wymianę ostrza.

Polska nazwa wywodzi się od nazwiska amerykańskiego wynalazcy Kinga Campa Gillette’a, który w 1904 roku opatentował maszynkę do golenia z wymiennym ostrzem dwustronnym.

Do naszych czasów żyletki dwustronne i maszynki na takie żyletki dotrwały bez większych zmian. Ostrza jednostronne są produkowane również do dziś. Przez lata dodano jedynie nowe kształty otworów wewnętrznych (ze względu na walkę konkurencyjną) oraz zmieniano materiał ostrza. Najnowszą zmianą było pokrycie żyletek teflonem wymyślone przez firmę Wilkinson Sword. Obecny kształt otworu wewnętrznego został zaprojektowany przez Gillette na podstawie rozwiązań przejętej w 1930 r. firmy „Probak Corporation”.[potrzebny przypis]

Przed 1939 rokiem

Po 1945 roku

Zobacze też jak odmienić: